English
Search icon
6 Март 2019, сряда

Мирослав Вичев пред в. КАПИТАЛ: "Не е далеч времето на мигновените плащания"

Мирослав Вичев пред в. КАПИТАЛ: "Не е далеч времето на мигновените плащания"

Мирослав Вичев ще участва в първия дискусионен панел на FinTech Summit 2019, в който ще се дискутират големите трансформации в индустрията на финансовите услуги. В него ще се включат още Владимир Савов, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, Питър Барон, главен изпълнителен директор на TBIF Financial Services (TBI Bank), Горан Ангелов, основател и управляващ директор от IBS и Димитър Грозданов, ръководител "Финтех практика" в адвокатско дружество "Цветкова, Бебов, Комаревски". Модератор на дискусията ще е Левон Хампарцумян, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на UniCredit Bulbank. Ето какво сподели г-н Вичев пред вестник КАПИТАЛ:

- Какво предизвикателство за платежната инфраструктура в България представлява осезаемият ръст на картовите плащания от една страна и появата на множество дигитални портфейли, включително от страна на телекоми и гиганти като Apple, Google, Alipay и т.н.?

Регулаторните промени в ЕС, свързани с Втората директива за платежните услуги във вътрешния пазар (PSD2) и Регулаторните технически стандарти (RTS), подпомагат създаването на необходимата платежна инфраструктура.

Свидетели сме на "мобилна революция" – днес почти всеки притежава мобилно устройство или компютър, а желанието на потребителите е да пазаруват лесно, удобно и сигурно. Тук ключов фактор е гарантирането на висока сигурност на онлайн и мобилните плащания. В тази връзка предстои планирана миграция на услугата 3D Secure към версия 2, която е съвместима с мобилните приложения за онлайн пазаруване, а не само с уеб базираните картови трансакции. Тя осигурява и възможност за постигане на много по-ефективен баланс между сигурността на платежните операции и удобството за картодържателите.

Едно от предизвикателствата пред участниците в платежния процес е да предоставят на своите клиенти ефективно решение за биометрична автентикация. При нея отпада необходимостта да се помнят пароли, а биометричните характеристики се превръщат в средство за достъп. Това ще улесни потребителите и ще доведе до ръст на онлайн разплащанията.

Oчаква се значително нарастване и на мобилните разплащания в търговските обекти, като ПОС инфраструктурата в България до голяма степен е готова за този процес. ПОС терминалите, акцептиращи трансакции с безконтактни карти, могат да приемат и NFC мобилни разплащания.

- Как БОРИКА ще обезпечава задължението на банките да допуснат трети страни до информация за сметки на клиентите им, по силата на PSD2? 

БОРИКА има водеща роля по отношение на въвеждането на платежната директива PSD2 у нас. Първата инициатива, която реализирахме съвместно с представители на банките, беше създаването на Национален Технически Стандарт, под името БИСТРА (Банкови Интерфейси за СТандартизирани РАзплащания). Стандартът дефинира средствата и методите за взаимодействие на участниците в платежния процес, съгласно ЗПУПС (PSD2). Основава се на широко приетата платформа NextGenPSD2 XS2A Framework, разработена от Berlin Group, като отразява спецификите на финансовата система в България.

Втората инициатива е разработването на т.нар. услуга "Шлюз за достъп до сметка" (XS2A Gateway). Тя представлява споделена платформа, която предоставя възможност на банките да осигурят портал за достъп до документацията на своите приложни програмни интерфейси (API) и тестовите си среди (Sandbox), като следват регулаторните технически стандарти на PSD2. Услугата гарантира надежден и стандартизиран достъп до платежните сметки на потребителите.

- Какво ново очаквате да се появи за потребителите в България през тази година като финансови технологии?

2019 година ще донесе много нови възможности за потребителите на финансови услуги. В следствие на новите регулации, пазарът се раздвижи сериозно, излязоха много нови играчи, които водят битка за крайния клиент. Мобилните приложения все по-осезаемо заместват традиционните начини за разплащане. Не е далеч времето на бързите незабавни плащания, при които парите преминават за секунди от една сметка в друга, а разплащанията от карта в карта, се заменят от плащания "телефон към телефон".

Значително ще бъдат улеснени и плащанията на гражданите към държавата. Съвместните ни проекти с НАП, Агенцията за пътна инфраструктура и БНБ са вече факт, в момента компанията води преговори с редица други институции.

Източник: в. КАПИТАЛ

Други новини

M. Вичев в бюлетина на АББ: За развитието на платежните системи и преспективите за еврото
24 Април 2024, сряда

M. Вичев в бюлетина на АББ: За развитието на платежните системи и преспективите за еврото

Прилагане на единни европейски стандарти за плащанията в лева, изпълнявани през платежна система БИСЕРА6...

Научете повече
Пред в. КАПИТАЛ: Синергията в банковата общност е гаранция за успешен преход към еврото
19 Април 2024, петък

Пред в. КАПИТАЛ: Синергията в банковата общност е гаранция за успешен преход към еврото

В интервю за в. КАПИТАЛ Ваня Ганева, директор "Платежни услуги", и Стоилка Арсова, директор "Национална картова и платежна схема", разказват за...

Научете повече
Боян Дамянов пред сп. Мениджър: Осигуряваме удобство за клиенти и търговци
15 Март 2024, петък

Боян Дамянов пред сп. Мениджър: Осигуряваме удобство за клиенти и търговци

Електронната търговия е водеща тема в мартенския брой на сп. Мениджър. В експертен коментар по темата Боян Дамянов...

Научете повече

Свържете се с нас

Централно управление

София 1612
бул. "Цар Борис III" №41
и-мейл: office

Вижте всички офиси



Последвайте ни:

Имате запитване

Captcha Image
Вашето запитване беше изпратено успешно!
Въвели сте некоректни данни. Моля, опитайте отново!


* Всички полета са задължителни